Latvijas Zinātņu akadēmija 2021. gada atzīmējusi LRAA realizēto projektu kā vienu no nozīmīgākiem sasniegumiem Latvijas zinātnē

Šajā gadā Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācija un RTU – Rīgas Tehniskā universitāte kopīgi realizētais projekts par nolietotu riepu granulu izmantošanu ceļu būvē ir ierindojies 2. pozīcijā ikgadējā Latvijas Zinātņu akadēmija konkursā par nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2021. gadā Lietišķās zinātnes sasniegumu kategorijā.

Projekta ietvaros tika izstrādāta asfaltbetona recepte, kā bitumena modifikatoru izmantojot nolietoto riepu gumijas granulas, kā arī Jelgavas novadā tika ieklāt eksperimentālā autoceļa posms, ko ikdienā plaši izmanto kravas automašīnas. Pētījuma rezultāti norāda, ka šāda veida ceļa segumam būtiski uzlabojas elastīgās atjaunošanās rādītājs, kā arī ir uzlabota pretestība pret risu un plaisu veidošanos. Šāda veida pētījums ir pirmais Baltijā.

Tik augsts projekta novērtējums ir svarīgs apliecinājums tam, ka ir ieņemts pareizais virziens nolietoto riepu apsaimniekošanas jomā un nozarē ir vieta inovatīviem zinātniskiem risinājumiem.

Pilotprojekts “Nolietoto riepu gumijas granulu pievienošana bitumena modificēšanā un asfaltbetona ražošanā un eksperimentālā ceļa posma ieklāšana” tiek realizēts kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti, VARAM un SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate””, kam ir infrastruktūra modificēta bitumena ražošanai. Kompozītmateriāla izstrādei gumijas granulas piegādāja SIA “Eco Baltia vide”. Tāpat projektā piedalās VAS “Latvijas Valts ceļi”.

Plašāku informāciju par konkursa norisi un uzvarētājiem lasīt: https://www.lza.lv/aktualitates/jaunumi/880-latvijas-zinatnu-akademija-nosauc-2021-gada-nozimigakos-sasniegumus-latvijas-zinatne