Finanšu garantija atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem – solis riepu nozares sakārtošanas virzienā

Šī gada sākumā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi par finanšu nodrošinājuma piemērošanas kārtību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem palīdzēs sakārtot riepu apsaimniekošanas nozari Latvijā. Šī nauda kalpos kā reāls atbalsts valstij piesārņojuma seku likvidēšanas gadījumā, kā arī mazinās negodprātīgu komersantu iespējas darboties tirgū, pārliecināta Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas (LRAA) vadītāja Tīna Lūse.

LRAA vadītājas ieskatā finanšu nodrošinājums valstij būs kā “drošības spilvens” situācijās, kad atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma darbības vai bezdarbības dēļ nodarīts kaitējums apkārtējai videi.

“Ja šāds regulējums būtu pieņemts ātrāk, tad, piemēram, riepu kalni Čiekurkalnā pusotru gadu pēc to atklāšanas tur joprojām nestāvētu, bet valstij būtu finanšu līdzekļi, par kuriem šo teritoriju ātri un efektīvi sakopt, tādējādi novēršot draudus gan apkārtējai videi, gan tuvējās apkaimes iedzīvotāju veselībai. Un šis ir tikai viens no piemēriem, kad atbildīgajām institūcijām nevajadzētu gadiem gaidīt, kad un vai negodprātīgi uzņēmumi paši novērsīs radīto piesārņojumu,” skaidro T. Lūse.

T. Lūse arī pauž pārliecību, ka jaunie noteikumi kalpos kā preventīvs instruments tam, lai izskaustu iespēju riepu apsaimniekošanas tirgū darboties negodprātīgiem uzņēmumiem vai tādiem komersantiem, kuri nav pietiekami kvalificēti, lai nodrošinātu nolietoto riepu savākšanu un nogādāšanu pārstrādei vai utilizācijai.

“Visticamāk, jaunie noteikumi nemazinās vēsturisko riepu uzkrājumu, kas pašlaik ir aptuveni 47 000 tonnas, taču sekmēs to, ka šis skaitlis arī nepalielināsies,” pārliecināta LRAA vadītāja.